dr hab. Wojciech Koprowski

Dr hab. Wojciech KoprowskiJest jednym z niewielu skrzypków wykonujących w ramach jednego recitalu wszystkie Sonaty na skrzypce solo op. 27 Eugene Ysaye’a. Jego debiutancka płyta „Ysaye Impressions” była nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategoriach recital solowy roku oraz debiut roku. Jako solista występował z towarzyszeniem Orkiestr Max Bruch Philharmonie (Sonderhausen, Niemcy), Philharmonie Baden-Baden, Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Zielonogórskiej, Łódzkiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Opolskiej, Orkiestry Symfonicznej UMFC, Camerata Vistula czy Capella Gedanensis. Od 2007 roku jest skrzypkiem Meccore String Quartet, uznawanego za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Z zespołem tym występuje na całym świecie w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby: Concertgebouw w Amsterdamie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven-Haus w Bonn czy Bozar w Brukseli, a także w większości polskich filharmonii.
Wojciech Koprowski kształcił się po okiem wybitnych pedagogów: Romana Lasockiego, Tomasza Bartosiaka, Mirosława Ławrynowicza i Andrzeja Gębskiego, a także Wolfganga Marschnera i Ariane Mathäus w Spohr Akademie we Freiburgu. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Wraz z Meccore String Quartet kształcił się także pod kierunkiem muzyków kwartetu Camerata, Artemis Quartett (w Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli), a także Güntera Pichlera z Alban Berg Quartett (w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie).
Wojciech Koprowski jest laureatem 15 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych i kameralnych. Warto wymienić m.in. II nagrodę na Konkursie im. Louisa Spohra w Weimarze, II nagrodę na Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi, II nagrodę na Bałtyckim Konkursie w Gdańsku oraz IV nagrodę na Konkursie im. Louisa Spohra we Freiburgu, a także II nagrodę w Lublinie (im. Stanisława Serwaczyńskiego) oraz I nagrody w Poznaniu (im. J. F. Telemanna) i Gdańsku (pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku). Wraz z Meccore String Quartet zdobył szereg najwyższych nagród podczas konkursów międzynarodowych w Londynie (Wigmore Hall String Quartet Competition), Reggio Emilia („Premio Paolo Borciani”) czy Niemczech (im. Maxa Regera w Weiden i im. Maxa Regera w Sondershausen). Za liczne wyróżnienia Meccore String Quartet otrzymał również nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna, między innymi za „śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów”.
Wojciech Koprowski dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi dla: Filharmonii Lubelskiej („La Prelude” H. Wieniawskiego) czy (z kwartetem Meccore) dla Programu Drugiego Polskiego Radia, Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Radio Clásica RTVE, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix, oraz WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta „Śmierć i Dziewczyna” dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury 2011. W dorobku fonograficznym Artysty, oprócz wspomnianej już płyty „Ysaye Impressions” (CD Accord), znajdują się wielokrotnie nagradzane albumy Meccore String Quartet. Album „Szymanowski & Debussy” dla Warner Music: dwie nominacje do nagrody Fryderyk 2016 i nagroda Supersonic Award niemieckiego magazynu Pizzicato, „Grieg: Complete String Quartets” dla MDG Scene: nominacje do nagród Fryderyk 2018 i Preis der Deutschen Schallplattenkritik, „Tchaikovsky: Complete String Quartets vol. 1 również dla MDG Scene przy współpracy z Isabel Charisius i Valentinem Erbenem, muzykami legendarnego Alban Berg Quartett).
Oprócz bogatej działalności koncertowej, Wojciech Koprowski aktywnie zajmuje się pedagogiką. Jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec oraz kwartetu smyczkowego. Prowadził kursy mistrzowskie w Berlinie (Niemcy), Bernie (Szwajcaria), San Miguel (Meksyk), wielokrotnie w USA oraz w Krakowie, Warszawie i Łodzi. Był również zaproszony do udziału w pracach jury międzystanowego konkursu kwartetów smyczkowych w USA.
Artysta gra na instrumencie Krzysztofa Krupy z 2013 roku.