prof. Jadwiga Kotnowska

Jadwiga Kotnowska
http://jadwigakotnowska.com/

Jadwiga Kotnowska, wybitna polska flecistka, jest pierwszą polską laureatką ośmiu międzynarodowych konkursów fletowych, m.in.: im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G. B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie i w Bordeaux. Wygrała również konkurs na stanowisko 1 flecisty solo w Royal Flanders Philharmonic Orchestra w Belgii.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Prof.E.Dastych Szwarc, swoje umiejętności doskonaliła u takich mistrzów jak A. Nicolet w Szwajcarii oraz J. P. Rampal i A. Marion we Francji.

Jako solistka występowała w salach koncertowych, na całym świecie, m.in. Filharmonia Berlińska, Schauspielhous Berlin, Lincoln Center w Nowym Jorku, Grieg Hall w Bergen Tivoli Hall w Kopenhadze, Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, South Bank Centre/Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Salle Moliere w Lyonie, Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium, KLCC w Kuala Lumpur (Malezja) oraz na festiwalach m.in.: Kuhmo Chamber Music Festival (Finlandia), Bergen International Festival – Grieg Hall (Norwegia).

W Polsce koncertowała ze wszystkimi wiodącymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, m.in.wielokrotnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Aukso i Amadeus oraz na festiwalach muzyki współczesnej: Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Festiwal K. Pendereckiego w Krakowie, a także inaugurowała Festiwal Mozartowski w Warszawie.

Artystka stała się inspiracją do skomponowania specjalnie dla niej dedykowanych koncertów fletowych przez takich kompozytorów jak:  M. Górecki, H.Kulenty, M. Ptaszyńska, J. Maksymiuk, D. Przybylski, M. Małecki, K.Dębski, A.Jagodziński, Włodek Pawlik, P.Wróbel, R.Kurdybacha, K.Knittel. Ma na swym koncie liczne światowe oraz polskie prawykonania.

Jest pierwszą polską wykonawczynią koncertów fletowych H.M.Góreckiego (NOSPR pod dyr.A.Wita) oraz K.Pendereckiego (Filharmonia Krakowska, Sinfonia Cracovia pod.dyr.M.Błaszczyka).

Dokonała licznych nagrań dla radia w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, USA oraz płyty dla wytwórni: Polskie Nagrania, MDG, Quantum (Paryż), Scotstown Music (Edynburg), Tonpress (płyta Antonio Vivaldi – Cztery pory roku była nominowana do Nagrody Fryderyk). W swoich projektach łączących muzykę klasyczną z jazzem współpracuje z wybitnymi muzykami takimi jak Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Kuba Stankiewicz, Jose Manuel Alban Juarez, Mike Richmond.

Artystka prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kursy mistrzowskie m.in.: w USA, Malezji, Finlandii, Francji, Włoszech, Hiszpanii oraz w Royal College of Music w Londynie.