Łukasz Błaszczykdr hab. Łukasz Błaszczyk

Laureat i zdobywca wielu nagród pozaregulaminowych na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1996 roku. Wybitny polski skrzypek, solista, kameralista i pedagog. Kształcił się m.in. u Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova, Mariny Jaszwili.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede w Holandii.
Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych.
Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody na
Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Dzięki tym sukcesom koncertował jako solista i kameralista na całym świecie, kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej.
Za tak bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.
W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana
jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”, występując w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie i USA.
W latach 2005 – 2014 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery
Narodowej w Warszawie.
Łukasz Błaszczyk jest założycielem oraz szefem artystycznym Orkiestry Smyczkowej „PRIMUZ”, z którą koncertuje na licznych festiwalach i koncertach w Polsce i zagranicą. Jako dyrygent współpracował już z wieloma znakomitymi solistami tj.: Adam Makowicz, Kevin Kenner, Olga Pasiecznik, Krzesimir Dębski, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Krzysztof Cugowski, Jacek Królik z powodzeniem łącząc swoją aktywność zarówno na polu muzyki poważnej jak i rozrywkowej. W 2016 roku jego płyta z II Koncertem skrzypcowym Krzesimira Dębskiego, wydana przez Polskie Radio, została nominowana do nagrody „Fryderyk”. Prowadzi bardzo intensywną działalność jako juror międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach.
Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w latach 2014 – 2020 kierował pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka wielokrotnie zdobywali główne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. W latach 2018-2021 był członkiem Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.